YouBookmarks Blog: Skąd się wzięło YB ?
  Skąd się wzięło YB ?

  Tym razem coś z archiwum X, czyli o zmaganiach amatora webkodera z technologią RSS ;)

  Był rok 2005 siedzieliśmy sobie z kumplem w pracy i gadając o różnych pierdo... od słowa do słowa zeszliśmy na temat technologii RSS. Kumpel zapytał się dlaczego na mojej stronie nie ma kanałów RSS.

  W pierwszym momencie zupełnie nie wiedziałem o co mu chodzi i czym są kanały RSS. Jednak po szybkim instruktażu i prezentacji możliwości RSS w Operze, wszystko stało się jasne – to jest to co misie lubią najbardziej.

  Po kilku kolejnych godzinach wertowania specyfikacji i testowania kanały RSS na stronie już działały. Czując jednak pewien niedosyt spowodowany brakiem obsługi RSS w IE6, a byłem wtedy w niego ślepo zapatrzony :) postanowiłem zbudować czytnik dostępny przez stronę w dowolnej przeglądarce.

  W ciągu kilku kolejnych dni siedziałem i szukałem najlepszego i najbardziej użytecznego interfejsu. Stworzyłem kilka odmian, by ostatecznie wybrać ten pierwszy, od którego wywodzi się Youbookmarks. Pokazałem go wówczas tylko znajomym i pomimo ogólnego braku zrozumienia samej technologii był dobrze przyjęty :)

  Na początku 2006 zrodził się pomysł by w jednym miejscu zebrać wszystkie najlepsze źródła dostępne w polskiej sieci, było ich wtedy jak na lekarstwo. Wtedy również postanowiłem uruchomić serwis pod własną domeną rss.axv.pl, Kopia pierwszego axv.pl znajduje się tutaj. Teraz może się to wydawać śmieszne ale wspomniany powyżej katalog zdobył w maju 2006 roku III miejsce w konkursie Coolsite :)

  Rok 2006 był najbardziej owocnym okresem rozwoju mniej lub bardziej udanych aplikacji, w ciągu zaledwie 12 miesięcy powstały 4 odmiany bazujące na tym samym silniku

  • rss.axv.pl – opisywany powyżej katalog kanałów RSS z czytnikiem (luty-marzec 2006)
  • mobile.axv.pl – mobilna wersja katalogu RSS z czytnikiem (kwiecień 2006)
  • axv.pl/czytnik-rss – aplikacja wizualnie i funkcjonalnie miała w działaniu przypominać program pocztowy. (nieudana próba odejścia od otwieranych boksów z ukrytą treścią)
  • axv.pl – pod koniec 2006 roku światło dzienne ujrzał nowy odświeżony zgodnie z panującymi trendami Web2.0 serwis, który połączył zalety powyższych aplikacji oraz dodatkowo wzbogacił funkcjonalność o obsługę zakładek online z rozszerzeniem dla przeglądarki Firefox

  Początek 2007 roku był jednym z najlepszych okresów w statystykach serwisu, jednak coraz częściej zaczęły wychodzić błędy popełnione przy projektowaniu i budowie, które skutecznie ograniczały dalszy rozwój. Najważniejszym z nich był problem kodowania – ISO9959-2.

  Nie pamiętam kiedy dokładnie zapadła decyzja o zaprzestaniu rozwoju AXV i napisaniu wszystkiego od nowa ale mogło to być około maja 2007r. Kupiłem wówczas obecnie używaną domenę youbookmarks.com i rozpocząłem planować nowe aplikacje, ociągając się w nadziej na powrót weny. Ilość pracy jaką trzeba było wykonać była tak ogromna, że z dnia na dzień traciłem wiarę w to, iż kiedykolwiek uda się ten projekt zrealizować.

  Nowa aplikacja potrzebowała przede wszystkim stabilnych i rozwojowych fundamentów. Takim fundamentem miał zostać robot synchronizujący źródła. Tak tez sie stało, robot na chwilę obecną jest wspomagany specjalistycznym oprogramowaniem, które pozwala nam skutecznie zarządzać pobieraniem danych z kanałów RSS oraz w łatwy sposób diagnozować i usuwać problemy.

  Rok od decyzji o budowie nowego serwisu w maju 2008 roku oficjalnie wystartował youbookmarks, który do dziś jest rozwijany i ulepszany.

  Przy okazji jestem ciekaw czy ktoś z czytelników pamięta wcześniejsze aplikacje ?

  Share

  Subscribe RSS (blog) 4010 views Comments (0) Mar 25, 2009 2:49

  This entry has not been commented yet.

  Sign in to add a comment


  Don’t have a Youbookmarks account yet?
  Sign Up Now
  Unregistered
  Sign in
  Don’t have a Youbookmarks account yet?
  Sign Up Now

  YB Developer Blog
  Add-ons